Co hrozí za jízdu bez SPZ?

Foto: Pixabay.com

Jízda autem bez správné registrace je nebezpečná nejen pro vás, ale i pro ostatní řidiče na silnicích. Jízda bez značky SPZ nejenže porušuje zákon, ale také může způsobit škody na ostatních nebo přímo ohrozit životy lidí. Navíc hrozí i vysoké finanční postihy. Je tedy důležité znát a respektovat veškerá pravidla ohledně registrace vozidla. Podívejme se tedy blíže, co všechno hrozí za jízdu bez správné SPZ.

Pravidla pro českou SPZ

Pravidla pro českou SPZ jsou určena tím, aby všichni řidiči byli schopni identifikovat motorové vozidlo snadno. Světlo registrační značky musí být čitelné z větší vzdalenosti alespoň 30 metrů, hlavní registrační značka by měla být umístěna na skříni motoru, a všechny písmena a čísla na ní musí být čitelné. Čísla registrační značky musí být umístěna na přední části vozidla.

Řidiči by měli vždy zkontrolovat, zda je jejich registrační značka v dobrém stavu. Udržovat by měli i řádnou vzdálenost mezi registrační značkou a přední částí vozidla. Pokud řidič jel bez registrační značky, je přímo v rozporu s pravidly českého práva a může být vystaven finanční pokutě nebo dokonce i odnětí řidičského průkazu.

Důsledky nezajištění SPZ

Nezajištění SPZ může mít za následek značné právní důsledky. Pokud máte auto bez platné SPZ a porušíte pravidla provozu na pozemních komunikacích, můžete čelit pokutě až do výše 10 000 Kč. V případě, že byste porušili pravidla týkající se povinného ručení, mohli byste být obviněni z trestného činu, který by se mohl potrestat až do výše 3 let odnětí svobody. Je také možné, že byste byli pokutováni za poškození cizího majetku, za porušení zákonů o ochraně veřejného zdraví nebo za ohrožování bezpečnosti silničního provozu.

Péče o vozidlo s SPZ

Správná péče o vozidlo je pro bezpečnou jízdu nezbytná. Je proto důležité, aby bylo vozidlo neustále v dobrém technickém stavu. Každé vozidlo, které je v provozu na veřejných komunikacích, musí mít platnou technickou prohlídku a silniční značku (SPZ). Technická prohlídka kontroluje, že jsou splněny všechny zákony a bezpečnostní normy. SPZ zase dokládá, že je vozidlo schváleno pro provoz na veřejných komunikacích. Pokud vůz nemá platnou silniční značku, nesmí se na veřejných komunikacích provozovat a může být policií zastaven a řidič obviněn.

Zdroj: bullock.cz

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*