Co jsou to elektromobily?

tesla
Foto: Pixabay.com

Elektromobily po českých městech a vesnicích jezdí už nějakou dobu. Pokud stále nevíte, jak tyto vozy fungují nebo co se v nich skrývá, pak je tento článek určen zejména pro vás. Povíme vám základní definici toho, co jsou to elektromobily a jaká je jejich historie. Poprvé se pochopitelně objevily v zahraničí. Jakýsi úspěch a obdiv však doputoval až do České republiky. Pojďme se na to společně podívat.

Co jsou to elektromobily?

Většina české populace je zvyklá na automobily poháněné klasickými spalovacími motory. Mezi tyto spalovací motory patří například benzinový nebo naftový motor. Benzínové motory mohou být doplněny ještě o plyn, a to buď o CNG nebo LPG. Další kategorií jsou ovšem elektromobily, na které by se nemělo zapomínat. V České historií se jedná o nejnovější typ pohonu, který dokáže být v konečném důsledku levný a cenově tak přijatelný. Co to vůbec ten elektromobil je? Právě na to máme pro vás odpověď. Zvlášť pro uživatelé a řidiče, kteří nejsou doposud naplno s tímto typem vozů seznámení.

Elektromobil je vozidlo, jež není poháněno klasickými spalovacími motory, které jsme uvedli v předchozím odstavci. Elektromobil, jak už samotný název napovídá je poháněno elektromotorem. Hlavním zdrojem tedy slouží nabíjecí akumulátor. Elektromobil uvádí dojezd a kapacitu baterie. Jakmile se kapacita baterie blíží k nule, je potřeba automobil napájet pomocí nabíjecích stanic. Svým způsobem to funguje podobně, jako nabíjení mobilního telefonu. Díky tomu je provoz levný. Jen je potřeba myslet na to, že dobíjení trvá přibližně 60 až 90 minut, chceme-li baterií dobít na 100 %. Na druhou stranu pouhých 35 minut vám stačí k nabití 90 % kapacity baterie elektromobilů.

Historie elektromobilům

Věděli jste, že historie elektromobilů sahá až do 19. století? Pochopitelně v té době tato vozidla nebyla vůbec technologický zdatná a šlo pouze o jakési pokusy. Postupem času se ovšem technologie elektromobilů posouvala rapidním směrem nahoru. V nynější době je tak elektromobil plnohodnotným vozem.

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*