Dopravní nehodovost za volantem aneb poznejte rok 2021

dalnice
Foto: Pixabay.com

Rok 2022 je prozatím ještě v provozu, a tak se ohledně nehod podíváme na předchozí rok. Jak je na tom rok 2021, co se týče bezpečnosti na silničních komunikacích po celém světě? Budete překvapení, jaké silnice patří k těm bezpečným a jaké naopak ne. Vše se pochopitelně odvíjí od typu řidičů. Pojďme se společně podívat na statistiky za minulý rok.

Špatný rok!

Každá dopravní nehoda a úmrtí za volantem je zbytečné. Existuje několik příčin, proč tomu tak je. Mezi hlavní důvody patří agresivní rychlá jízda, alkohol nebo bezohlednost. V roce 2020 zemřelo na silnicích států EU27 něco málo pod 19 tisíc osob.  Předchozí rok byl však oproti roku 2020 horší, a to o rovných 1000 osob. Počet usmrcených osob za předchozí rok byl tak pod hranici 20 tisíc. Dalo by se říct, že ve všech 13 členských státech došlo k navýšení, a to jak počtu dopravních nehod, tak usmrcení. Výjimkou není ani Česká republika.

K bezpečnějším silnicím patří například Německo, Irsko, Malta nebo Dánsko. Dále zde nechybí ani Polsko nebo Švédsko. Co se týče opačných statistik, pak by se na seznamu objevilo například Rumunsko nebo Bulharsko. Zvlášť tyto dva státy patří k těm méně bezpečným. Z výše uvedených bezpečných států si nejlépe ze všech vedla Malta. V České republice celkem zemřelo více než 530 osob. 80 % z nich do 24 hodin po dopravní nehodě. Zbylých 20 % zemřelo do jednoho měsíce od dopravní nehody. Zkuste jízdu přizpůsobit silniční komunikaci a okolí.

Jezděte opatrně!

Vždy byste měli přizpůsobit svou jízdu dané situaci. V žádném případě nejezděte agresivním stylem a už vůbec ne rychlou jízdou. Myslete na to, že ne vždy je rychlá jízda skutečně rychlejším způsobem toho, jak se dostat z místa A do místa B. Je potřeba tady počítat i s možností, že nemusíte do svého cíle dojet.

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*