Jak bojovat s únavou za volantem

car
Foto: Pixabay.com

Mikrospánek je otázkou vteřiny, která však může významně ovlivnit nejenom náš život, ale i životy našich příbuzných. Je tedy dobré se držet několika tipů, jestliže se cítíte za volantem unavení. Poradíme vám, jak s únavou bojovat a co dělat, pokud už vaše síly nestačí. V žádném případě ale neriskujte, a to za žádnou cenu. Pokud spěcháte za svou rodinou, je lepší si odpočinout a vyčkat. Ano, uvidíte je sice později, za to však s mnohonásobně vyšší jistotou. Pokračování jízdy by totiž nemuselo dobře dopadnout.

Jak bojovat s únavou za volantem?

Problém, jež zná s největší pravděpodobností snad každý řidič. Únava je jeden z největších nepřátel, na který můžeme narazit. Mnohdy se s ním nedá ani bojovat. V takovém případě je tedy lepší jízdu ukončit a odpočinout si. Jedině tak se vyhnete možné dopravní nehodě, která by se mohla stát ve chvíli, kdy se rozhodnete pro pokračování jízdy. Nemá cenu riskovat. Pokud se nedá s vaší únavou prakticky už nic dělat, je odpočinek tím nejideálnějším rozhodnutím, které můžete učinit. Jak jsme již naznačili v předchozím odstavci, máte tak šanci, že svou rodinu alespoň uvidíte.

Mezi nejrizikovější skupiny patří mladí lidé, kteří dostanou čerstvě řidičský průkaz. Neví, co dlouhodobé řízení obnáší, a tak podceňují své síly. Jestliže jste zkušeným řidičem a přichází na vás únava, pak je možné s ní ještě v rámci možností bojovat. Jen musíte vědět, jak na to. Prvním tipem je cvičení neboli protáhnutí. Tato metoda se může zdát pro mnoho lidí vtipná, ale věřte nám, že pomáhá. Po cvičení si alespoň na 15 minut odpočiňte. Pokud se na cvičení necítíte, dopřejte si alespoň 15 až 20 minutovou přestávku. Ideálně na chladnějším místě pro dobití baterií.

Topíte? Chyba číslo jedna!

Ano, v zimním období může být topení pro tělo příjemné. Na druhou stranu je topení také váš velký nepřítel. To se týká převážně únavy. Cítíte-li se unavení, bývá topení zabijákem číslo jedna. Co tedy udělat? Zkuste naopak do kabiny vozidla pustit chládek. Nemusíte nutně zapínat klimatizaci. Jen snižte teplotu.

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*