Jak je to s výdaji za servis u elektromobilů

electric_vehicle
Foto: Pixabay.com

Servis je častou otázkou mnoha lidí, kteří si pořizují automobil. Jak je to ale s výdaji za servis u elektromobilů? Pokud porovnáme servis elektromobilů s klasickými vozidly, jež fungují na spalovací motor, dostaneme se na vyšší nebo naopak na nižší hranici? Právě o tom si více povíme v následujících odstavcích. Věřte nám ale, že se nemáte čeho obávat. Výdaje na servis nejsou nijak vysoké.

Jak je to se servisem elektromobilů?

Elektromobily nejsou nijak náročné na servis. Jinými slovy mají šanci se vyrovnat klasickým vozům se spalovacím motorem. V některých ohledech dokonce tyto automobily strčí bez váhání do kapsy. Náklady na servis tak nejsou přehnané a nemusíte se bát toho, že elektromobil neuživíte. Jen je potřeba zmínit, že se bavíme o běžném elektromobilu, který je dostupný i pro normálně pracující osoby. Nebavíme se o Tesle, která je ve světě elektromobilů na zcela jiné úrovni. Pokud si ale pořídíte klasický velké elektro vozidlo, pak se skutečně nákladů na servis bát nemusíte.

Častým mýtem jsou baterie ve vozidle. Většina lidí se obává toho, že jejich životnost není nijak dlouhá. Tady bude záležet na mnoha faktorech. Jak s baterií zacházíte, jak ji nabíjíte a jak o ní pečujete během zimního období. Podobně, jako u mobilních telefonů je potřeba myslet na to, že i tady každým rokem klesá kapacita celkové baterie. Ta se po uplynutí relativně malé doby dostane na hranici 80 až 85 %. I poté nadále klesá. Kromě toho životnost jednotlivých článků může být například jen 1 rok, ale také i několik let. Celková výdrž baterie pak může bez větších problému přesáhnout hranici i 10 až 12 let. Není vozidlo, jako vozidlo a není majitel, jako majitel.

Vše, na co jste zvyklí

Ostatní servis se už týká prakticky všeho, na co jste zvyklí u spalovacích motorů. Pravidelně měníme pneumatiky i brzdy. Dopřáváme automobilu pouze originální a kvalitní náhradní díly. Jezdíme tak, aby nebylo elektro vozidlo zbytečně zatěžováno a v zimním období se ho snažíme garážovat. Pomocí těchto malých tipů a detailů dokážeme životnost celkového vozidla posunout k vrchní hranici.

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*