Jak jezdit s dodávkou úsporně

dodavka
Foto: Pixabay.com

Pohonné hmoty jsou stále relativně na vysokých cenách. Pokud chcete ušetřit nějakou tu korunu během provozu, pak je dobré se držet několika tipů. Zvlášť u užitkových vozů tyto tipy oceníte, protože vám v konečném důsledku mohou ušetřit velké finanční prostředky, a to nejenom na samotném palivu, ale také i na dalších věcech. Víte, jak jezdit úsporně s užitkovým vozem? Že ne? Právě s touto problematikou vám dokážeme pomoct.

Jezděte s užitkovým vozem úsporněji

Plynulá jízda je základem ke snížení spotřeby. Pokud jezdíte často, s největší pravděpodobností dokážete předvídat situaci. Jestliže před vámi jede kolona vozidel, která neustále zpomaluje, pak nejspíš budete souhlasit s tím, že zrychlování se v danou chvíli nevyplatí, protože za pár vteřin budete muset dát nohu z plynu. Naopak se snažte přemýšlet dopředu. Co to znamená? Jakmile před sebou vidím neustále se zpomalující kolonu, začněte pomalu, ale jistě zpomalovat také. Tím je myšleno zpomalování s předstihem. O tom je plynulá jízda.

Dalším bodem pro úsporu je řazení. Každé vozidlo vyžaduje přeřazení rychlosti v jiných otáčkách. U dieselových motorů, což jsou užitkové vozy nemějte strach řadit už při 2 až 2,5 tisíc otáčkách. Není to ovšem pravidlo. Opět bude záležet na mnoha faktorech. S jakou dodávkou jedete, jakou motorizací je vybavená a o jaký náklad se jedná. Jinými slovy budete jinak řadit s prázdnou a naopak plnou dodávkou. Na to je potřeba také myslet. Jízdní vlastnosti upravujete také podle dané situace. S naloženou dodávkou pochopitelně nepojedete stejný styl jízdu, jako s tou, která je prázdná.

Tlak v pneumatikách a servis vozidla

Úspora finančních prostředků je v úzkém kontaktu také s pneumatikami. Pneumatiky by měly mít předepsaný vzorek i tlak. Pokud máte podhuštěné nebo naopak nahuštěné pneumatiky, neočekávejte, že pojedete úsporně. Užitkový vůz si následně vezme větší množství paliva na 100 kilometrů jízdy. Dobrým pomocníkem je i pravidelný servis. Divili byste se, jak může výrazně ovlivnit spotřebu vozidla špatný díl. Opět ale závisí na tom, o jaký díl se jedná. Ne každý díl ve vozidle ovlivňuje celkovou spotřebu užitkového vozu.

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*