Jak koupit ojetý automobil?

car
Foto: Pixabay.com

Koupě ojetého automobilu není stejná, jako návštěva supermarketu. Tento proces zkrátka vyžaduje svůj čas. V opačném případě se snadno můžete spálit, což jistě nechcete. Pokud tedy jdete nakupovat ojetý automobil poprvé, pak je potřeba se zaměřit hned na několik faktorů. Jedině tak snížíte případná rizika, jež mohou vzniknout. Víte, na co se máte zaměřit? Poradíme vám!

Koupě ojetého automobilu

Ojetý automobil můžete buď to koupit u soukromníka nebo autobazaru. Jestliže je vaše cesta autobazar, s největší pravděpodobností vás bude zajímat, jak vybrat ten správný. Autobazarů je celá řada. Podíváme-li se na ty poctivé, pak nám seznam mírně poklesne. Je to pochopitelně, protože každý se snaží hrát na svém vlastním písečku. Pokud narazíte na autobazar s vynikajícími recenzemi i službami, máte vyhráno. O nic se v podstatě nemusíte následně starat. Vhodný autobazar si důkladně prověřte. Ať už na internetu nebo u svých přátel. Jeden takový může být například Auto ESA.

Seznamte se s důležitými informacemi, a to včetně již výše uvedených recenzí. Ty vám při výběru mohou výrazně pomoct. U soukromníku se rovněž dívejte na profil. Inzertní portály v dnešní době nabízejí možnost hodnocení. V případě, že se jedná o nový profil, zaměřte se na kvalitní smlouvu. Co by taková kupní smlouva ojetého automobilu měla obsahovat? Mezi důležité body patří termín a způsob úhrady, výše samotné ceny, informace o automobilu (VIN kód, rok výroby, číslo a objem motoru a tovární značka). Dále barva automobilu, seznam příslušenství, informace o STK, číslo TP a OTP. Na závěr nezapomeňte do smlouvy uvést také počet předchozích majitelů a veškeré známé vady. Stav tachometru je pochopitelně taktéž velice podstatným údajem.

Ojetý automobil si důkladně nechte zkontrolovat

Dnes nestačí jen automobil projet a myslet si, že když vydrží testovací jízdu, vydrží vše. Testovací jízda je otázkou maximálně 3 km. Tato cesta vám rozhodně nesdělí, zda se jedná o výhodnou koupi či nikoliv. Majitele se vyptávejte na otázky, které ho mohou prozradit. Nechte si automobil zkontrolovat zkušeným automechanikem nebo servisem. Bude-li se daná osoba cukat, pak od koupi couvněte.

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*