Měňte motorový olej u užitkových vozů častěji

light
Foto: Pixabay.com

Olej u automobilu hraje obrovskou roli. Zvlášť pravidelná výměna oleje je důležitá pro správný chod a prodloužení životnosti motoru. Pokud jde o užitkové vozidlo, platí výše uvedené pravidlo o to více. Vůbec se nemusíte bát toho, měnit olej častěji, než uvádí výrobci automobilu. Opět budeme narážet na to, že to u užitkových vozů platí dvojnásob.

Častější výměna oleje užitkovému vozu neublíží

Někdo vám řekl, že častá výměna oleje v automobilu naopak motoru škodí? Pak je to omyl číslo jedna. Je to přesně naopak. Výrobce má předepsanou výměnu oleje stanovenou na 15 tisících kilometrech? Vyměníte-li olej už u 8 nebo 10 tisících kilometrech, nic se nestane. Vaše užitkové vozidlo to naopak ocení, protože s čerstvým olejem se bezesporu lépe jezdí. Kromě toho jsou užitkové vozidla více namáhaná než ta klasická. Na to je tedy potřeba myslet. Trpí více nejenom samotný motor a karoserie vozidla, ale také brzdy a další komponenty.

Víte, co má vliv na životnost oleje? Interval výměny oleje. Nikdy neměňte olej až po 15 tisících kilometrech. Zvlášť u užitkových vozidel. Dále netankujte špatná paliva do vozidla. Nepoužívejte nekvalitní aditiva. Přizpůsobte i styl jízdy slušnému chování. V neposlední řadě ovlivňuje životnost oleje i typ převodového systému. Jinými slovy je lepší měnit olej častěji než-li vůbec. Řeč je i o kvalitě samotného oleje. Do užitkového automobilu rozhodně nelijte olej za pár korun. Připlaťte si a zajděte si pro specializovaný olej určen pro užitkové vozy, jehož cena je sice vyšší, ale postará se vám o delší životnost vozidla.

Mohlo by Vás také zajímat: Jak jezdit s dodávkou úsporně

Co trpí, pokud nedodržujete výměnu oleje?

Komponenty užitkového vozidla dostávají zabrat, jestliže se nemění motorový olej tak, jak by měl. Zanáší se jednotlivé částice, které následně odcházejí. Kromě toho se postupem času poškozuje také samotný motor. Jeho životnost tak nemusí vydržet tolik.

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*