Proč se kradou SPZ?

Foto: Pixabay.com

Krádež štítků s poznávacími značkami vozidel (SPZ) patří mezi jedny z nejběžnějších form trestné činnosti v automobilovém průmyslu. SPZ jsou často k vidění na vůzích ukradených či padělaných, což může mít za následek sérii problémů a finančních ztrát. Jak se však takové zločiny dějí a co motivuje lidi k tomu, aby se dopouštěli tohoto deliktu? Tento článek se bude zabývat základními příčinami, které stojí za krádežemi SPZ.

Co přimělo zloděje ke krádežím?

V poslední době se objevuje více a více případů krádeží SPZ. Zloději si vybírají oběti stejně jako v případě klasických krádeží. Co je však motivuje k těmto činům?

Ve většině případů je motivací pro zloděje snaha o výdělek. Někteří z nich se zaměřují na krádež SPZ auto, aby je prodali nebo využívali k nelegálnímu provozování auta. Kromě toho někteří zloději kradou SPZ auto, aby vytvořili falešné doklady pro získání povolení, nebo simulují nehodu pro pojistné plnění. Také se stává, že zloději kradou SPZ auto kvůli vysoce ceněným technickým součástem, jako jsou brzdy, světla a podobně.

Jak se zloději dostávají k SPZ?

Zloději se k SPZ často dostávají prostřednictvím falešných identit. Využívají je pro nákupi aut s falešnou identitou. Následně je přebarví, aby se lišily od originálů, a prodají je jiným lidem. Zloději mohou také použít technologie, jako je skenování automobilů, které umožňuje lokalizovat vozidla a jejich SPZ. Kromě toho je možné získat SPZ z jiných zdrojů, jako jsou inzeráty, webové stránky, webové obchody nebo anonymní obchodníci.

Jak lze předejít ztrátě SPZ

Prevence proti krádežím SPZ vyžaduje komplexní přístup. Řidiči by měli vždy zkontrolovat, zda je jejich vozidlo uzamčeno a zamknout, pokud to není. Navíc lze doporučit ukládat SPZ v bezpečné skříni nebo schránce doma nebo v garáži. Pokud je vozidlo zaparkované na veřejném místě, je vhodné SPZ odstranit a uložit ji do bezpečnějšího prostředí.

Zdroj: srovnejto.cz

Autor: Michal Pilař 66 článků
Šéfredaktor magazínu AktuálníAuta.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*